Mnohí ľudia si doteraz myslia, že keď si nepreberú nejakú úradnú zásielku, nič sa im nemôže stať- veď „keď mi žiaden papier nedoručia, nemôže mať proti mne nejaké účinky“. V tomto príspevku si ukážeme ako veľmi je takáto viera vzdialená od pravdy a čo viac, aké negatívne následky môže mať.

Poštou môže prísť rôzna úradná korešpondencia. Zo súdu, od exekútora, nejakého orgánu, poisťovne. Každá z nich má spoločného menovateľa, a to, že je potrebné jej venovať pozornosť. Svoje o tom teraz už vie aj pán Jozef (68), ktorý sa na Centrum právnej pomoci obrátil až vtedy, keď mu exekútor zablokoval účet a výplatu dôchodku.

Ako sa pán Jozef až do exekúcie dostal

Hoci pán Jozef spočiatku tvrdil, že celé je to podvod od exekútora a on má všetky podlžnosti vyrovnané, právnik v rozhovore nad najrôznejšou dokumentáciou zistil, čo všetko sa už udialo. Pán Jozef si kedysi dávno požičal nejaký obnos peňazí od nebankovej spoločnosti. Vraj „aby mali vnúčatá odo mňa niečo pekné“. Pôžičku sa snažil splácať, hoci niekedy sa pozabudol. Určite však vyplatil všetko, lebo inak by sa mu predsa niekto ozval, že tam niečo nesedí. O úrokoch a rôznych poplatkoch mu tá pani, ktorá mu pôžičku dohodla, nič nepovedala, preto ani nemal dôvod platiť nič navyše. Áno, priznáva pán Jozef, prišiel mu raz taký list, kde po ňom tá spoločnosť chcela oveľa viac ako si požičal, ale keďže si myslel, že zaplatil všetko, čo si požičal, nevenoval tomu viac pozornosť.

Keď mu prišlo predvolanie na súd, chcel tam ísť, ale v ten deň musel ísť k lekárovi, tak si myslel, že ho pozvú na ďalší termín, a tam všetkým povie ako to bolo. Preto ani nenapísal nič k žalobe, ktorá mu bola doručená. Žiaden ďalší súd však už nebol, lebo tá sudkyňa rozhodla aj keď tam on nebol. Aj sa skúsil odvolať, ale súd mu to vrátil, lebo vraj nie je z jeho listu jasné, čoho sa domáha. Tak to už nechal tak. Až teraz zrazu nemohol zaplatiť kartou v obchode, vyzeral ako nejaký podvodník a aby toho nebolo málo, poštárka mu zrazu začala nosiť len polovicu dôchodku. Teraz by to aj vyplatil, aby mal pokoj, ale zase aby platil trikrát toľko ako si požičal, to zase nie.

Chyba za chybou

Aké chyby urobil pán Jozef?

  • neoboznámil sa s podmienkami pôžičky a poplatkami za ňu,
  • neuvedomil si koľko v skutočnosti dlží,
  • ignoroval poštu,
  • nevyjadril sa k žalobe,
  • nedostavil sa na pojednávanie a svoju neprítomnosť nijako neospravedlnil,
  • snažil sa aspoň napísať odvolanie, ale bez odbornej pomoci to nezvládol,
  • nechal to dospieť až k priamej exekúcii na svoju osobu, kedy sa pôvodný dlh niekoľkonásobne navýšil.

Komunikujem –  riešim

Aké možnosti pán Jozef mal, keby problém včas riešil?

  • vedel by sa dohodnúť na prijateľných splátkach (v štádiu, keď veriteľ už urobil všetko, čo mohol pre vymoženie svojej pohľadávky, je iluzórne si myslieť, že teraz mu niekto dovolí splácať dlh po 20 eur mesačne),
  • na súde by mohol predostrieť svoju obranu, najmä ak by bol zastúpený kvalifikovaným odborníkom (napríklad by sa mohlo preukázať, že zmluva bola v rozpore so zákonom, a teda by nemusel platiť všetko to príslušenstvo, ktoré sa k tomu nabalilo),
  • v najhoršom by stále mal možnosť nejako sa dohodnúť na rozumnom splácaní v čase, keď by ešte nebol priamo dotknutý zablokovaním jeho peňazí.

Zapamätajme si preto:

  • do piesku strká hlavu pštros, ľuďom však nepomôže ukryť sa pred problémami,
  • čím skôr sa problém začne riešiť, tým je väčšia šanca ho zvládnuť alebo aspoň minimalizovať negatívne následky,
  • dôležité je komunikovať,
  • nie je hanba pýtať sa.

Poraďme sa s odborníkom

Preto je možné len a len odporučiť poradiť sa u odborníkov. Nie je to samozrejme zadarmo, pretože za služby sa platí. Na základnú orientáciu v právnom probléme a nasmerovanie ďalej  ale môže ktokoľvek využiť služby Centra právnej pomoci, tzv. predbežnú konzultáciu v trvaní maximálne jednej hodiny za poplatok 4,50 €. Naši právnici vám síce nespíšu žiadne odvolanie ani iné podanie, ale vedia vás aspoň zorientovať v probléme, upozorniť na základné riziká a načrtnúť čo a ako by sa v tej veci dalo robiť ďalej a čo už možné nie je.

Preto neváhajte, pýtajte sa a poraďte sa. Sme tu pre vás. 

Článok pripravil Jakub Ulaher, právnik kancelárie v Žiline. 
Zdroj foto: cottonbro studio / Pexels